Warto wiedzieć!

Co to jest numer PKK?

Każda osoba starająca się o prawo jazdy, musi uzyskać PKK zanim zapisze się na kurs. Profil Kandydata na kierowcę to unikalny numer, przypisany do konkretnego kandydata.

Jak uzyskać PKK?

Aby uzyskać numer PKK należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy w Starostwie Powiatowym, w wydziale komunikacji. W powiecie Cieszyńskim jest to: Cieszyn, ul. Graniczna 79.

Formularze są dostępne na miejscu, ale można je również pobrać przez internet i zanieść do urzędu gotowy wniosek. Pamiętaj, że jeśli samodzielnie drukujesz formularz to powinien mieścić się on na całej stronie A4 (nie może być ucięty, czy przeniesiony na drugą stronę), drukuj dwustronnie w wersji poziomej.

Formularze są dostępne w urzędzie, ale możesz również pobrać je przez Internet i zanieść do urzędu wypełniony wniosek.

Osoba niepełnoletnia powinna dodatkowo do wniosku dołączyć pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego, rodzic powinien podpisać zgodę w obecności urzędnika (w przypadku ubiegania się o kategorię AM, A1, B1, B lub T).

Samo nadanie numeru PKK jest bezpłatne, dopiero wyrobienie dokumentu prawa jazdy generuje koszt w wysokości 100 zł i 50 gr.

 Sam formularz nie wystarczy, aby uzyskać PKK. Dodatkowo musisz przygotować:

  • Dowód osobisty lub paszport. (W przypadku osób niepełnoletnich może być wymagana legitymacja.)
  • Zdjęcie (aktualne, kolorowe, wymiary 35×45 mm, zdjęcie można dostarczyć także na zewnętrznym nośniku w formie elektronicznej, ale wtedy musi spełnić odpowiednie wymogi).
  • Orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem.
  • Orzeczenie psychologa stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (jeśli starasz się o kategorie C, C1, C1+E, C+ E, D, D1, D1 +E, D+ E).
  • Ksero prawa jazdy (jeśli posiadasz już uprawnienia i chcesz zdobyć kolejną kategorię).
  • Wizę, kartę pobytu lub inny dokument potwierdzający pobyt w Polsce powyżej 185 dni (w przypadku cudzoziemców).

Praktycznie zawsze numer PKK jest nadawany niezwłocznie. Jeśli wniosek jest kompletny to PKK uzyskasz od ręki, jeśli Twoje dane będą sprawdzane to czas oczekiwania wynosi ok. 2 dni. Jeśli jednak podczas weryfikacji Twoich dokumentów powstaną wątpliwości, to nadanie PKK może potrwać nawet miesiąc, w sprawach szczególnie skomplikowanych proces może przedłużyć się do 2 miesięcy.

Źródło

Wiedza teoretyczna

Na zajęciach teoretycznych pokażemy Ci tajniki ruchu drogowego, przedstawimy podstawowe informacje i opiszemy wszystko co powinieneś wiedzieć. Zajęcia są prowadzone tak, aby rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości.

Dodatkowo od nas w gratisie otrzymujesz podręcznik opisujący zasady ruchu drogowego i wyposażenie pojazdów. Otrzymasz również dane do portalu z egzaminami wiedzy teoretycznej, abyś był w pełni przygotowany na egzamin państwowy.

Wiedza praktyczna

Przechodząc do zajęć praktycznych, tutaj pokażemy Ci jak w prawidłowy sposób obsługiwać pojazd, z czego się składa i jak go prowadzić. Ba! Nawet więcej! Dołożymy wszelkich starań, abyś stał się świadomym uczestnikiem ruchu drogowego, aby bez stresu po zdanym egzaminie ruszać na polskie drogi!